Bilmiş Çocuklar Ve Tutan Reklamlar

Çocuklar hepimizin geleceği. Hiç kuşkusuz bugünün çocukları yarının yetişkinleri olacaklar ve ülkemizi onlara emanet edeceğiz. Herkesin çocuğu kendi için oldukça özel ve güzeldir. Herkesin çocuğu kendi gözünde çok zeki ve yeteneklidir. Ancak özellikle son 20 yıldır öyle çocuklar var ki beyaz ekrandan evlerimize konuk oluyorlar ve kendilerine hayran bırakıyorlar.

 

Televizyon karşısında dizi ya da herhangi bir program izlerken araya giren reklamlara hemen hepimiz sinir oluyoruz. Ancak öyle reklamlar var ki içeriğinde çok sevimli olan çocuklar olduğundan hiç ilgilenmediğimiz bir ürünün reklamını bile sonuna kadar izliyoruz. Peki, çocuk reklamları satışı etkiler mi ya da çocuk reklamları ne kadar etkili?

 

Son zamanlar da televizyon kanallarında dönen, ünlü bir süt firmasının reklamı yine muazzam sevimli bir çocuğu seçmiş. Reklamın konusu çocuğun süt içerek kendi evlerinin ziline ulaşma serüveni. Her ne kadar artık eski komşuluklar kalmasa da reklamda ki tablo çok güzel. Yaz tatiline kadar her komşunun ziline basan çocuğa, ziline bastığı komşular süt veriyorlar ve kendi ziline yetiştiğinde de kendileri başarmış gibi seviniyorlar. Öyle ki bu reklam her çıktığında televizyona kilitlenip, kendiniz başarmışçasına seviniyorsunuz.

 

Reklamın amacı kendi sütlerini sattırmak olsa da aslında verilen mesajda oldukça yararlı. Çocuklar, düzenli süt içerseniz, sağlıkla büyürsünüz. Haliyle bu reklamı izleyen çocuklar o marka sütü içmek isteyecekler ve bu da satışı etkileyecektir. Çocuk reklamları özellikle çocuklar üzerinde son derece etkili oluyor. Yine ünlü bir giyim markasının tarz çocuklar isimli reklamı çok tutulanlar arasında. Genellikle 4-6 yaş arası çocukların kendinden büyük laflar edişini ağzımız açık izliyoruz. Yetişkin edasıyla konuşmaları ve “benimde bir tarzım var” deyişleri tam bir sevimlilik abidesi.

 

Çocukların reklamlarda oynatılması ne kadar sağlıklı? Çocuk reklam malzemesi yapılmalı mıdır?

 

Çocuklarımız için her şeyin en iyisini isteriz. Onların bizim sahip olmadığımız tüm ayrıcalıklara sahip olması en temel isteklerimizden biridir. Çocuklarımızı reklamlarda oynatırken yıldız olabilecekleri düşüncesi bile güzel gelebilir. Pek çok çocuk yıldızın ilk olarak oynadıkları reklam filmleriyle keşfedildiğini biliyoruz. Herkesin kendi çocuklarıyla ilgili planları kendi bilecekleri iş tabi ki. Ancak pek çok pedofili olayıyla karşı karşıya kaldığımız şu günlerde çok sağlıklı bir karar gibi durmuyor açıkçası. Ayrıca her çocuk reklam filmleri döndüğünde kişilerin aklına şu geliyor kesin çok para kazanmıştır. Reklam piyasasını tabi ki bilemeyiz ama çocuklarımızın kaçırılmasına davetiye çıkarmakta istemeyiz.

 

Üstelik çocuk reklam filmleri, oynayan çocukları bir süreliğine popüler yapıyor ve ilerleyen dönemlerde azalan bu popülarite çocuğumuzun depresyonla küçük yaşlarda tanışmasına neden oluyor. Bir an da gelen popülariteyi kaldıramayan çocuklar depresyona girmeseler dahi gereksiz bir özgüvene kapılabiliyorlar. Bunun sonuçlarının iyi olmadığına pek çok çocuk yıldızda şahit olunmuştur. En son 5 yaşlarında bir dram dizisiyle şöhret olan küçük bir kardeşimizin daha sonra ki projesinde kendinden hem yaşça hem de kıdemce daha büyük bir meslektaşına yaptığı saygısızlık nedeniyle oyuncunun seti bırakıp gittiği haberleri henüz yeni yeni eskimeye başladı.

 

Ne olursa olsun çocuklarımız bizim göz bebeklerimiz. Yeni nesil çocuklar ise hem teknolojik hem de bizim sahip olmadığımız nice imkanların içine doğdukları için zehir gibiler. Bunu keşfeden reklam sektörü ise bunu sonuna kadar kullanmaya kararlı. Ne diyelim hepsinin yolu açık olsun.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *